لکنت
موقعیت شما : خانه > دسته‌بندی نشده >دسته بندی

کلاس گفتگوی آزاد

هر فرد لکنت‌دارِ تحت درمان، از شیوه‌ی خاصی برای گفتار استفاده می‌کند. بدیهی‌ست اجرای این شیوه در گفتگوی روزمره، همیشه آسان نیست. گاهی پیروی از شیوه، به دلیل قرار گرفتن در موقعیت‌های خاص و استرس‌زا بسیار مشکل می‌شود، علی‌الخصوص وقتی فرد نسبت به موضوع صحبت، احساساتی شده و در موقعیت دفاع یا حمله قرار گیرد.

در کلاس گفتگوی آزاد، با انتخاب موضوعات جنجالی و بحث‌انگیز، موقعیتی ایجاد می‌شود تا افراد ضمن مشارکت فعال در بحث، رعایت شیوه‌ی گفتاری‌شان را نیز تمرین کنند چرا‌که شرط اصلی صحبت، استفاده‌ی کامل از شیوه‌ی درمانی‌ست.

در این کلاس، در پایان هر جلسه، موضوع جلسه‌ی بعد انتخاب می‌شود. شرکت‌کنندگان تا جلسه‌ی بعد فرصت دارند در خصوص موضوعِ انتخابی مطالعه کرده و نظرات‌شان را جمع‌بندی کنند. پیش از شروع هر جلسه، یک ناظم برای کنترل جلسه انتخاب شده و پس از این‌که اعضا شیوه‌ی درمانی‌شان را یک به یک اعلام کردند، بحث آغاز خواهد شد.

علی‌رغم این‌که مقصود اصلی کلاس گفتگوی آزاد، ایجاد فضایی جنجالی برای بحث است، لیکن مراعات قوانین گفتگو از ملزومات شرکت در این کلاس‌هاست. جهت آگاهی بیشتر، به بخش مقالات عمومی رفته و مقاله‌ی قواعد مباحثه را بخوانید.

بالا